verze pro tisk

FAQ

Pro koho jsou RC modely určeny?

RC modely jsou určené pro všechny nadšence, kteří si rádi hrají. Nehodí se ale pro malé děti. Obecně platí, že RC modely jsou určené pro osoby starší 14 let. S menšími modely si mohou hrát i děti od 8 let. Záleží zde především na jejich zručnosti, zda se RC model naučí ovládat.

Pokud s RC modely začínáte, pořiďte si pro začátek nějaký menší model, na kterém se je naučíte ovládat. Uvidíte, zda to je to pravé pro vás a pokud se pro RC modely nadchnete, nic už nebrání tomu, abyste si pořídili např. velký vrtulník.

Jak jsou RC modely ovládány?

RC modely jsou ovládány prostřednictvím vysílačů, které mají různý dosah. Vysílače určené pro začátečníky mají takový dosah, abyste na RC model stále viděli a dokázali ho ovládat. Profesionální vysílače jsou pak o kategorii výš, čemuž odpovídá i cena. Pokud s RC modely začínáte, opravdu se vyplatí pořídit si takový model, který odpovídá vašim schopnostem a znalostem.

Jak jsou RC modely napájeny?

RC modely jsou zpravidla napájeny dvěma typy článků Ni (např. NiMH) a Li (např. Li-Ion). Aby vám články vydržely co nejdéle, je třeba o ně správně pečovat. Li články by se nikdy neměly plně vybít, naopak Ni je potřeba vybít zcela a až poté je nabíjet. Nabíjení článků probíhá přes nabíječku. Setkat se můžeme ale i s velmi malými modely, které se nabíjejí přes USB.

Na trhu se ovšem objevují i modely, které jako zdroj energie nevyužívají elektřinu, ale benzín.

Lze RC modely pouštět v interiéru i venku?

Na trhu najdete RC modely určené do interiérů, stejně tak jako venkovní modely. Do interiéru jsou určené menší RC modely, zatímco větší modely využijete v exteriéru. Pozor ovšem na sníh, mráz a déšť. Například u RC modelů může při kontaktu s vodou dojít k poškození elektroniky, pokud není voděodolná nebo jinak chráněná. RC vrtulníkům a letadlům zase může uškodit chladné, resp. mrazivé počasí.

Jak se starat o RC model? Je údržba náročná?

Péči věnujte především baterii. Li baterie by se neměli nikdy vybít, naopak Ni baterie je potřeba vždy úplně vybít, než je opět budete napájet. Složitější RC modely zasluhují také čas od času oko odborníka. Dnes už není problém nechat si je prohlédnout ve specializovaném „RC servisu“.

Podívejte se na největší RC model letadla

[Nahoru ↑]